25.11. 2022

Nominacja dla KUMAKA

Z przyjemnością informujemy, że kompleks budynków naszego Centrum, został nominowany w konkursie Property Design Awards 2023 w kategorii BRYŁA: OBIEKTY PUBLICZNE. Propertydesign.pl wyłoniło TOP 5 projektów w każdej kategorii i teraz do 18. grudnia 2022 trwa głosowanie internautów. Więcej o tegorocznej edycji konkursu można przeczytać na stronie Property Design.

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK powstało dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur. Historia tej inwestycji jest długa i dość kręta. Zaczynając od koncepcji pana Tomasza Mielczyńskiego poprzez projekt architektoniczny biura Kwadratura, pracowni projektowej Nieplac Zabaw, kończąc na wykonawcy – przedsiębiorstwie Szczuka.  Inwestycja ta oczywiście nie powstałaby bez wsparcia stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich 2020 i Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a co najważniejsze bez zaangażowania Wydziału Biologii UW i decyzji Uniwersytetu Warszawskiego, który dostrzegł potencjał i potrzebę edukacji pozaakademickiej, jako społecznej roli Uczelni Wyższych.

O budynkach i efekcie końcowym tak mówi Grzegorz Górecki – kierownik Centrum: “Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK jest wyjątkowym obiektem, którego głównym celem architektonicznym było nawiązanie do otaczającej nas przyrody. Chcieliśmy, żeby powstały obiekty jak najbardziej wtapiające się w krajobraz tak, aby o każdej porze roku dobrze wyglądały. Dzięki temu powstały budynki w stylu architektury organicznej. które kształtem, kolorem i strukturą nawiązują do otaczającej przyrody. Każdy szczegół był tak przemyślany aby jak najmniej ingerować w otaczającą przyrodę m. in. powstały ściany z miejscem na roślinność, częściowo zielone dachy, a teren w żadnym miejscu nie został wybetonowany. Nawet zbiornik p.poż jest tętniącą życiem sadzawką, która jest jednocześnie elementem dydaktycznym naturalnego placu zabaw. Architekci już na początku dostali trudne zadanie wpasowania budynków w istniejące zadrzewienia, co istotnie wpłynęło na kształt bryły jednego z budynków. Przez takie podejście, sama budowa również była wyzwaniem, ale udało się nam nie wyciąć żadnego drzewa. Oświetlenie zewnętrzne zostało tak zaprojektowane aby jak najmniej zanieczyszczać okolicę światłem. Oprócz interesujących i ciekawych rozwiązań architektonicznych, możemy się pochwalić odpowiedzialnym podejściem do budownictwa, wpisującym się w nurt budownictwa ekologicznego, przyjaznego dla klimatu. W budynkach zastosowano szereg rozwiązań ograniczających negatywny wpływ na środowisko m.in. ogrzewanie poprzez pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy wentylację z odzyskiem ciepła, odzysk wody szarej. Zamiast klimatyzacji wykorzystujemy pompy ciepła i maty kapilarne, które mogą grzać zimą i chłodzić latem. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji pokazaliśmy, że budowa nawet sporego obiektu może być przyjazna środowisku.

Poniżej prezentujemy kilka ujęć nominowanego kompleksu w obiektywie Red Studio, Macieja Trojana, Anny Zaborowskiej i Korneliusza Kurka.